Mogilany – klasycystyczny dworek nieopodal Krakowa

dwór w Mogilanach, pałac, park

20 km od Krakowa, rzut beretem wydawałoby się, a niewielu moich znajomych, rodowitych Krakowiaków słyszało o Mogilanach, jako o miejscu, które miałoby coś atrakcyjnego do zaoferowania.

Mogilany – historia w pigułce

Mogilany – niewielka miejscowość powiatu krakowskiego, na terenie której, w otoczeniu pięknego parku, stoi niewzruszenie od końca XVIII wieku dwór w stylu klasycystycznym. Wcześniej na jego miejscu stał drewniany pałac wybudowany w drugiej połowie XVI wieku. Jak więc widzimy, mogilska posiadłość ma długą i jak możemy się domyślać, zawiłą historię. To właśnie tu, w czasach gdy w jej murach działała założona w oficynie drukarnia, wydano wszystkim znane dzieło Reja – „Żywot człowieka poczciwego”. W okresie międzywojennym, Stanisław Konopka, ówczesny właściciel majątku oraz wzorcowego gospodarstwa rolnego, udostępnił je jako miejsce praktyk dla Akademii Rolniczej. W 1945 roku posiadłość została upaństwowiona, utworzono Dom Pracy Twórczej , a gdzieś po drodze, między jednym a drugim stacjonowała tu Polska Akademia Nauk.

Od teorii do praktyki

Miejsce wydaje się być idealne na jednodniowy wypad za miasto. Obiekt niestety nie jest udostępniony zwiedzającym, za to do parku śmiało można wchodzić. Nam osobiście pogoda wydawało by się ‚nie dopisała’, ale na miejscu uświadomiłam sobie, że właśnie ta mżawka, ta mgła i ciemne chmury stworzyły niepowtarzalny klimat. Spacer po mrocznym ogrodzie,  alejkami leciwych grabów, jesień. Zobaczcie tylko na zdjęcia.

Jeśli zainteresował Cie ten wpis, śmiem twierdzić, że spodoba Ci się również ten o Urbexie.

Kasia

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróć do początku
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram